Huzatok

Párnahuzat tisztítása

Párnahuzat tisztítása
6 nyomós érv, hogy gyakrabban cseréld a párnahuzatod

Egészségünk érdekében fontos, hogy tisztán tartsuk a környezetünket. A párnahuzaton felgyülemlett baktériumok számos szempontból ronthatnak bőrünk, immunrendszerünk állapotán – na, de milyen gyakran kell mosni a párnahuzatot és a párnát? Miért fontos a párnavédő? Lássuk a részleteket!

 

Olajokon, szennyeződéseken és izzadságon fekszel, ami pattanásokat okoz

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) szerint, naponta körülbelül 30-40 ezer elhalt bőrsejtet veszítünk. Hét vagy nyolcórás alvás során a bőrsejtek nagy része a párnára jut, melyen túl még az izzadság és a bőrről származó olajból, valamint a nyálból is kerül valamennyi. A párnahuzat tehát közvetlenül érintkezik veled, így rengeteg baktérium otthon érezheti magát rajta, mely károsíthatja a bőröd, hajad, immunrendszered. A SleepZoo.com alvásszakértője, Chris Brantner szerint a hajnak köszönhetően halmozódik fel leginkább a szennyeződés a párnahuzatodon. Mint mondja: „A legtöbb ember nem veszi észre, hogy a hajunkban több szennyeződés van, mint bárhol máshol a testünkön. És mi minden este feltöröljük vele a párnahuzatot. A szakértő felhívja a figyelmet arra is, hogy a párnahuzaton is lehet pollenmaradvány, mégpedig úgy, hogy a hajhoz tapad, ami azt jelenti, hogy éjszaka hét-nyolc órán keresztül folyamatosan belélegezheti az allergéneket, ez pedig súlyosbíthatja az allergiát.

A párnahuzaton összegyűlt szennyeződés a pattanásokhoz vezető út egyik oka, valamint a mitesszerek egyik legnagyobb okozója. Arról se feledkezzünk meg, hogy mindemellett még ott van annak a bőrsejtje, izzadsága, akivel egy ágyban alszunk, legyen szó partnerünkről, esetleg háziállatukról. Következmény lehet bőrirritáció, bőrkiütés, de akár fertőzés is, illetve ekcéma.

A koszos párnahuzat a poratkák és az ágyi poloskák menedéke

A poratkák mikroszkóppal fellelhető kis méretű élőlények, amelyek az elhalt emberi bőrsejtekkel táplálkoznak. A párás, meleg környezetben érzik jól magukat, így nem meglepő, hogy az ágyneműn telepednek meg. A legnagyobb gond, ha allergiások vagyunk rá. A legelterjedtebb beltéri allergén: bőrviszketést, orrdugulást és szemkönnyezést idézhet elő.

Használj párnavédőt

Amennyiben teljesen körbe cipzározod a párnát a párnavédővel, úgy megakadályozhatod, hogy a poratkák és a poloskák ne kerüljenek a párnahuzaton keresztül a párnába. 


Csökkentő immunrendszer

A párnahuzaton lévő kórokozók az ápolás hiányával párosulva megkönnyítik a baktériumok felhalmozódását, ami által csökkenhet az immunrendszer.

Rendszeres tisztítás

A legideálisabb, ha hetente legalább egyszer, magas hőfokon történik a mosás. Természetesen, ha jobban izzadsz vagy sminkben fekszel le, akkor gyakrabban tisztítsd a párnahuzatod, kétnaponta legalább.

Légy óvatos a tisztítással

Veszélyt jelent a bőrre az öblítő is, hiszen viaszszerű maradványokat hagynak a párnahuzaton és eltömítik a pórusokat. Kerüld az összes öblítőszer használatát, sajnos az illatmentesről is le kell mondani, mivel ezek is problémát jelenthetnek a bőrre.

Következő bejegyzések

Gyermeke alvási szokásai
Hotel textíliák