Matracok

Zsákrugós matracok

Zsákrugós matracok

James Marshall maradandót alkotott. Talán sosem derül ki, hogy a brit származású mérnök fejéből egy álmatlan éjszakán pattant ki az isteni szikra, vagy a szakadatlan kísérletezés vezette a sikerhez, az utókor mindenesetre nyugodtan alhat. A kanadai Torontóban éppen 1900-ban céget alapító feltaláló ötlete nyomán készülő táska-, illetve zsákrugós ágybetétek napjainkban is népszerűek.

Az ismertség velejárója a rajongók és a kritikusok elfogultsága. Előbbiek milliárdjai világszerte a legjobbak között emlegetik, máson semmi pénzért nem hajtanák álomra a fejüket, a fanyalgók ugyanakkor hűtik a kedélyeket, régimódinak, bonyolultnak, egyúttal indokolatlanul drágának titulálják a Marshall-rendszerű matracokat.

Vajon, kinek adjunk igazat?

Hallgasson ránk! A legfontosabb, hogy ne higgyen senkinek, kizárólag a saját tapasztalatainak!

Vegye a fáradságot, látogasson el a kényelmes, egyúttal egészséges alvást biztosító fekhelyek gyártásában évtizedes tapasztalattal rendelkező Czinger Home bemutatótermébe. Lazuljon el, dőljön hátra, és pihenés közben ismerkedjen meg a korszerű zsákrugós matracokkal.

Amire kíváncsi, mi megmutatjuk. Mintaboltunkban valamennyi kiállított ágybetétünkön helyet foglalhat, tetszőleges testhelyzetben próbára teheti modelljeink viselkedését.

Kedvcsinálónak tárcsázza Matrac Webshopunkat, konzultáljon tanácsadónkkal!

Czinger Attila az Ön igényeit, szokásait figyelembe véve elmagyarázza, mire figyeljen a családi hálóba, a gyermek-, illetve a vendégszobába szánt matracok kiválasztásánál.

Tájékoztatónkból pedig választ kaphat első, egyben legkézenfekvőbb kérdésére is.

Arra, hogy…

 

Milyen az a zsákrugós matrac?

A történetírók, szakértők alighanem egyetértenek, a zsákrugós matracok megszületését a korábbi fekhelyek hiányosságainak kiküszöbölése motiválta. Marshall találmányának lényege, hogy az addig szinte egyeduralkodó bonell-rendszer rugózatát összefogó acél keretszerkezetet, egymáshoz kapcsolt textilzsákokra cserélte.

Min változtatott ez?

Először is, a közös alapon nyugvó, homokórára emlékeztető formájú, két végén széles, középen elkarcsúsított, néhány centiméter átmérőjű rugók mindegyike saját „foglalatot” kapott. A szövetzsákocskák kétségtelenül bonyolult struktúrája révén, a feszes acélspirálok képessé váltak terhelés hatására szomszédjuktól csaknem függetlenül összenyomódni. A tájékozottak ma ennek következményét úgy fogalmazzák meg:

„Javult a matrac pontrugalmassága, illetve formakövető képessége”.

Óriási előrelépés volt ez, hiszen az új zsákrugós matrac nem csupán az egymással érintkező acélszerkezetek meghitt nyekergésétől, hanem a rengeteget kifogásolt áthullámzás jelenségétől is megkímélte az éberen hánykolódókat. A Marshall-féle ágybetéteken együtt alvók, végre nem érezték partnerük éjszakai mozgolódását.

A zsákrugós rendszer másik előnyét ráadásul rögtön lefekvéskor tapasztalhatták a maguk korának divatos trendjeire fogékony vásárlók. Hagyományos, bonellrugós társaikkal ellentétben, a zsákrugós matracokra anélkül le lehetett ülni, hogy teljes felületük megdőlt volna a terhelés irányába. Mi több, a széles, kétszemélyes ágyak sem lejtettek már nehezebb használójuk felé.

Az újdonság önmagában garantálta a sikert, és hogy a vevők még elégedettebbek legyenek, a komfortos alvást biztosító vívmány megőrizte az addigi acélrugós szerkezetek előnyeit is.

A zsákrugós matracok már pályafutásuk kezdetén is szívósan ellenálltak a nagy terhelésnek. Szállodákban, családi otthonokban bizonyították hosszú élettartamukat, és nem elhanyagolható szempont az sem, hogy üreges felépítésüknek köszönhetően szellőzésük kitűnő maradt.

A szkeptikusok természetesen joggal vetik fel, hogy mindez a múlt…

 

Mi a helyzet ma?

Marshall feltehetőleg legmerészebb álmaiban sem gondolt a lehetőségre, de a nevéhez kötődő matracok egy évszázad alatt meghódították a világot. Dinamikus térnyerésük a fejlett országokban az 1940-es évek fordulóján vett lendületet, hazánkban harminc esztendeje kezdődött.

A korszerű zsákrugós matrac a legkeresettebb ágybetét típusok egyikének számít. A professzionális, illetve magánfelhasználók egyaránt előszeretettel részesítik előnyben versenytársaival szemben...

És mitől is lesz modern egy százéves matrac?

Az elv lehet régi, ha a megoldások újak. Akár a gépkocsikat hajtó belsőégésű motoroknál, így van ez a zsákrugós matracoknál is. Napjaink korszerű anyagokból készülő rugós ágybetétjei legalább annyira hasonlítanak Marshall eredeti megoldására, mint autóink a motorizáció hőskorának legendás négykerekűire.

Beépített számítógépek, pittyegő hangszórók, világító érintőképernyők a matracokban természetesen egyelőre legfeljebb rendkívül különleges esetekben kaphatnának helyet, a rugós váz felépítése viszont máris meglepően összetetté vált.

A változások listázását érdemes maguknál a rugóknál kezdeni. Az eleinte átlagos acélból kialakított, homokóra alakú spirálokat manapság speciális, kitűnő formatartást biztosító anyagokból állítják elő. A matrac tervezett keménységétől függően, az alkalmazott huzalok vastagsága 1,2 és 2 milliméter között változhat. A vékonyabb rugók puhább, a vastagabbak masszívabb érzetet adó fekvőfelületet képeznek.

A rugók száma ugyancsak megnőtt. A zsákrugós matracok piachódító útjának hajnalán beépített néhány tucat tekercs helyett, jelenleg több százat használnak.

Hogy pontosan mennyit?

A kétszemélyes matracokban legkevesebb hatszáz, az extrém esetekben akár kétezernél is több, önálló zsákocskákba vart rugó kaphat helyet. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy testünket négyzetméterenként átlagosan kétszáz-háromszáz, igényes fekhelyeknél négyszáz-ötszáz acélspirál támasztja alá.

A matrac magjába épített rugók sokasága önmagában is hozzájárul, hogy az alvás közbeni testhelyzet változtatásoktól függetlenül kényelmesen, egészségesen pihenhessünk. Ez azonban távolról sem minden.

Mi jöhet még?

A jövő már elkezdődött, a zsákrugós matracok mostanában egészen különleges megoldásokkal érkeznek a szakboltokba. A legfeltűnőbb specialitás az ágybetét felületének komfort, vagy ergonómiai zónákra osztása.

A kezdeti szárnypróbálgatások idején a gyártók beérték három, eltérő rugalmasságú terület kialakításával, aztán megjelentek az öt, hét, sőt, a kilenczónás matracok is.

A minőségi zsákrugós matracok jelenleg hétzónás kivitelben készülnek, eltérő feszességű megtámasztást biztosítanak a fejnek, a nyaknak, a vállnak, a hátnak, a deréknak, a fenéknek, valamint a lábaknak.

És mindez rugókkal?

Hiszi vagy sem, az egymás mellett elhelyezkedő komfortzónák kialakításának titka valóban a rugókban rejlik.

Emlékszik? Említettük, hogy a beépített rugók száma, anyagának vastagsága, meghatározza a fekvőfelület rugalmasságát… A trükk ennyi. A korszerű zsákrugós matracok magja ergonómiai zónánként eltérő sűrűségben, különböző méretű és anyagú rugókat rejtő táskácskákból épül fel.

De ne dőljön be a hablatynak! A kényelmi zónák szaporítása nem elég az egészséges alvás feltételeinek biztosításához. Húsz, netán harminc zónával hirdetett matracot venni értelmetlen lenne. Megsúgjuk, kérdéses, hogy érezne-e bármit is a meglepően bonyolult, ellenben feltehetően különösen drága szerkezet jótékony hatásaiból, vagy láthatóan karcsúbb pénztárcája miatt bánkódna éjszakánként.

Jöjjön el! A Czinger Home bemutatótermében megmutatjuk, mi teszi teljessé a zsákrugós matracokat. Egy látogatás nem kerül semmibe.

Előzetesen fogadjon el annyit…

Rétegekben a komfort titka

A zsákrugós matrac lelke kétségtelenül a rugók fifikás rendszere. A tartós, acélszerkezetű mag határozza meg a matrac formakövető képességét, általános-, és pontrugalmasságát. Az ördög azonban rendszerint a részletekben lakozik.

Mire figyeljen még?

Segítünk! Mérőszalag nélkül is fel tudja mérni egy matrac vastagságát.

Minőségi zsákrugós matracokról huszonöt-huszonhat centiméteres magasságtól beszélhetünk, amiből az acélszerkezet tizennégy-tizenöt centimétert visz el. A fennmaradó részen a különféle kitöltő rétegek, valamint a huzatok osztoznak.

Eláruljuk, a legszínvonalasabb kialakítású zsákrugózat sem ér sokat a megfelelő kényelmi rétegek nélkül. Minden rugós szerkezethez más-más párnázat illik, és igazán csak most fog meglepődni.

Univerzális recept, a használóknak egyformán tökéletes megoldás nincs.

Ahány ház, annyi szokás?

Mondjuk inkább úgy, ahány ember, annyiféle matrac. Más-más felületen alszik békésen a nő és a férfi, a vékony, illetve a testesebb, a fiatal vagy az idősebb.

A puding próbája az evés, ha megfelelő matracot szeretne, személyesen Önnek kell kiválasztania az ideális rugalmasságot, a felület puhaságát.

Komolyan gondoltuk!

Czinger Home bemutatótermében bármelyik matracunkon elnyúlhat. Kipróbálhatja megfelelően támasztja-e a derekát, besüpped-e a válla alatt, amikor oldalra fordul. Heverésszen nyugodtan, mi közben elmondjuk azt is, melyik kényelmi rétegtől mit várhat.

Mi a legdivatosabb?

Sokan esküsznek a memória habos párnázatra… Igazuk van, ezek a különféle keménységben előállított szintetikus anyagok, tökéletesen felveszik a rajtuk fekvő formáját, alkalmazkodnak az alvó helyezkedéséhez. Jellegzetességük, hogy az emberi test hőjétől felpuhulnak, télen különösen kellemesek, mert erősen melegítenek.

Szintén kedveltek a hideghab komfortanyagok. A puhától az igazán keményig számtalan változatban alkalmazott habok remekül illeszkednek a zsákrugós matracokhoz. Maguk is rugalmasak, így pusztán Önön múlik, milyen sűrűségű változat mellett teszi le a voksát.

Hasonlóan jó megoldást jelenthetnek a latex rétegek. A rugalmas, egyben strapabíró anyag, a hosszú élettartamú zsákrugós rendszer eszményi kiegészítője.

Akinek pedig ennyi nem elég, kipróbálhatja a merev felületet adó kókusz kitöltő anyagokat is.

És ott van még a huzat!

Igen, huzatot feltétlenül vegyen! A korszerű táskarugós matracok tartósak, egy-egy minőségi ágybetét tíz-tizenöt évig szolgálatra kész maradhat. Ezen az sem változtat, hogy a fekvőfelület puhaságát, illetve keménységét meghatározó komfortanyagok hamarabb elfáradhatnak. A megfelelő kiegészítők, feltétek alkalmazásával az elavuló kényelmi rétegek helyettesíthetők, akad azonban, amitől a legjobb zsákrugós matrac is idő előtt cserére szorulhat.

Használat során az ágybetéteket nem csupán a rajtuk fekvő test súlya állítja erőpróba elé. Az izzadtság, a kicsöppenő reggeli kávé komoly ellenfél. A takarók közé boruló narancslé útjában nem akadály a lepedő, egyetlen kisebb „baleset”, és az addig makulátlan matracon örökre foltot ejthetünk.

Kár a kockáztatni! Az efféle kellemetlenségeknek könnyedén elejét veheti, ha zsákrugós matracához is leszedhető, mosható, tetszés szerint forgatható huzatot vásárol.

 

Megveszi, mi visszük

Higgye el, amennyiben mindezt átgondolta, a nehezén már túl van.

Mosolyogjon, amikor „jól értesült” ismerőse azzal ijesztgeti, hogy a zsákrugós matrac túl súlyos, hazaszállításához bérelhet majd kamiont… Igaz, ami igaz, miként az összes acélrugós ágybetét, a Marshall-féle rendszerű is nyom hatvan-hetven kilót, de ez ne szegje kedvét.

Nincs oka aggodalomra. Tájékoztatónk végére két olyan hírt tartogattunk, amelynek garantáltan örülni fog.

Czinger Home bemutatótermében és Matrac Webshopjában találhat a habmatracokéhoz hasonló, vákuumcsomagolású zsákrugós ágybetétet. Jóllehet, a matrac így hozzávetőleg még mindig olyan nehéz, mint Ön, ám a kocsijába könnyen beférhet.

Arra az esetre, ha mégsem, itt a következő ajánlatunk.

Nálunk nem csak kiválaszthatja és megrendelheti új zsákrugós matracát, munkatársaink közreműködésére a szállításban is számíthat.

Sztenderd, vagy egyedi méretben legyártott ágybetétjét, az általában hat-nyolc hetes várakozás helyett, legfeljebb négy héten belül kiszállítjuk. Önnek csupán annyi a dolga, hogy megágyazzon és kényelmesen kipihenje magát.

Látogasson el Matrac Webshopunkba, nézzen szét bemutatótermünkben!

Segítünk választani.

Kellemes vásárlást kíván Czinger Attila és Czinger Home Csapata!

Következő bejegyzések

Minden, amit az ágybetétekről tudni érdemes
Gyermeke alvási szokásai