Matracok

Ezek a legjobb matracok hason alváshoz

Ezek a legjobb matracok hason alváshoz

Ugyan a hason alvás nem a legegészségesebb pozíciók egyike, mégis nagyon sokan szeretik. Sajnos előbb vagy utóbb rengeteg problémát okozhat, kezdve a nyak-és hátfájással, egészen az olyan komolyabb gondokig, mint a porckorongsérv.

De mit tehet az, aki nem tud máshogy elaludni? Hogyan lehet minimalizálni a gondokat és milyen matraccal, párnával lesz kipihent? Többek között ezeket is megmutatjuk a cikkben, először azonban nézzük meg, mivel is jár, ha valaki hason fekve alszik.

A hason alvás előnyei és hátrányai

Sajnos a hason fekvésnek sokkal több hátránya, mint előnye van. Utóbbiak közé tartozik, hogy csökkenti az alvási apnoé kockázatát, és kevésbé leszel hajlamos a horkolásra.

Ám sajnos a hason alvás nagymértékben megterheli a szervezetet, azon belül is elsősorban a nyakat és a gerincet.

Mivel az ember nem tud párnán keresztül lélegezni, ezért oldalra kell fordítania a fejét, hogy levegőt kapjon, vagyis a fej és a gerinc nem lesz egy vonalban, hanem a nyak kissé elcsavarodik.

Ez pedig hosszú távon hátfájdalmat, izommerevséget okozhat, sőt akár porckorongsérvhez is vezethet.

A hason alvók rendszerint derék-és hátfájdalomra is panaszkodnak. Ennek oka, hogy a pozícióból fakadóan extra terhelést kap a gerinc és az alsó hátizom, aminek következtében az izmok megfeszülnek.

 

Persze, ha valakinek így kényelmes és egész egyszerűen így tud csak elaludni, az nem fog változtatni ezen a helyzeten. De mi a teendő ebben az esetben?

Válassz megfelelő párnát

A hason fekvőknek elsősorban egy alacsony, könnyű párnára van szükségük, hiszen minél vékonyabb, annál kevésbé emelkedik meg a fej, és nem kell annyira kifordítani.

Ezzel a kis “trükkel” csökken a gerincre nehezedő nyomás, és a hát is semleges helyzetben lesz.

Anyag tekintetében a memóriahab nem a legjobb választás, főleg akkor, ha izzadósabb vagy. Érdemes inkább latex vagy biopamut párnát választani.És tartsd szem előtt: minél puhább, minél alacsonyabb és könnyebb, annál jobb.

Milyen matracot érdemes vásárolni a hason alvóknak?

Amennyiben matracot szeretnél vásárolni, a következőkre érdemes odafigyelni.

Szilárdság: általánosságban azt tudjuk mondani, hogy a matrac ne legyen se túl kemény, se túl puha, hanem inkább félkemény. Ha egy skálán kellene elhelyezni, ahol az 1-es a nagyon puha, a 10-es pedig a nagyon kemény matrac, akkor körülbelül egy 6-6,5-es keménységűt érdemes választani.

A lényeg ugyanis az, hogy a mell, a mellkas valamint a térd besüppedjen, a fenék és a medencecsont pedig kicsit feljebb legyen úgy, hogy az a gerinc vonalát kövesse.

Testalkat: A matrac választás során szintén fontos tényező, hogy milyen a testalkatod, és mekkora a testsúlyod. A vékony, kisebb testsúlyú emberek ugyanis kisebb nyomást gyakorolnak egy matracra, tehát már a félkemény matracot is keménynek érzékelhetik. Míg egy nagyobb súllyal rendelkező, zömökebb testalkatú ember ugyanazt a matracot már inkább puhának érzi, hiszen nagyobb nyomást helyez rá.

Anyag: Anyag tekintetében a memóriahabos matracokat – bármennyire is divatosak, és bármennyire is kedveled őket – el kell felejteni. Ez ugyanis túlságosan süppedős, ami nagyfokú gerincfájdalmat és becsípődést okozhat.

Szintén nem ajánlott a bonell rugós matrac sem, ez ugyanis szintén túl lágy a hason fekve alváshoz.

A természetes (és ezt kétszer is aláhúzzuk) latexből készült matrac azonban jó választás lehet ahogyan a félkemény hideghab matrac is. Ugyanis mindettő kellő tartást biztosít és eléggé feszes, ugyanakkor képes süppedni is.

 

Ugyanilyen okból lehet még jó opció lehet a hibrid matrac is. Ezek ugyanis rendelkeznek egy rugós alátámasztással és egy vastagabb kényelmi réteggel. Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy ez a komfortréteg ne memóriahab legyen, hanem a fent említett hideghab vagy természetes latex.

Ahogyan te is láthatod, szinte lehetetlen elkerülni azt, hogy kipróbáld a matracot, hiszen nagyon sok dolgon áll vagy bukik az, hogy melyik lesz számodra a megfelelő.

Extra tipp hason fekve alvóknak

Végezetül pedig egy pro tipp: miután felkelsz az ágyból, nyújtózkodj. Mozgasd át a nyakad, a vállaidat és derekad, ám figyelj arra, hogy ezek előtt rendesen melegíts be. Már napi 5 perc nyújtózkodás is jelentősen képes csökkenteni a derék-, hát-, és nyakfájdalmat.

A párod inkább oldalt vagy háton fekvő típus? Kattints a linkre és küldd el neki a cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen matracot érdemes vásárolnotok!

Következő bejegyzések

Ilyen az ideális párna nyakfájás ellen
Mi az az alvási apnoe és mit lehet tenni ellene?