Párna

Ilyen az ideális párna nyakfájás ellen

Ilyen az ideális párna nyakfájás ellen

Van az a reggel, amikor kipattansz az ágyból, süt a nap, a pirítós és a kávé a kezedbe repül, és majd kicsattansz az energiától. Aztán van a másik, amikor úgy kelsz fel, mint akit agyonvertek, és alig tudod mozgatni a fejedet, úgy fáj a nyakad.

De mi állhat ennek a hátterében? És mi lehet a megoldás?

Miért fájhat reggel a nyakad?

Amennyiben a nyakfájás kizárólag reggel, ébredés után jelentkezik, majd lassan el is múlik, az egyik legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a matrac vagy a párna a ludas. Ha például a párnád túl kemény, akkor megemeli a fejed, ami túlterheli az izmokat és megnyújtja az ínszalagokat, ez pedig fájdalomhoz vezet.

A másik ok a matracban keresendő. Amennyiben a matrac túl puha, akkor alvás közben belesüppedsz, és hiába jó tökéletes a párnád, a fejed akkor is abnormális pozícióban van az éjszaka folyamán.

Ha a nyakfájás csak ritkán jelentkezik, az is előfordulhat, hogy álmodban akaratlanul megrángtál, és meghúzódott a nyakad. Ilyen esetekben semmi probléma, csupán meg kell masszírozni, és be kell kenni egy görcsoldó krémmel. Hidd el, néhány nap múlva már nyoma sem lesz a fájdalomnak.

A fájó nyak hátterében a rossz alváspozíció is állhat

Bizony, az alváspozíció is nagyban befolyásolja azt, hogy mennyire fáj reggel a nyakad és a vállad. Ha ugyanis hason fekve alszol, akkor sokkal nagyobb nyomást helyezel a gerincre, mint adott esetben oldalt vagy hanyatt fekvésnél.

 

Ha hason alszol, és fáj a nyakad…

… annak több oka is lehet.

Tény és való, hogy a hason fekvés az egyik legegészségtelenebb alváspozíció: nemcsak a nyakat terheli meg, de a gerinc is rendellenes vonalban fut alvás közben. Plusz probléma, hogy ilyenkor a nyakat ki kell csavarni az egyik vagy másik irányba, amitől a nyaki gerinc is kicsavarodik.

Épp ezért nem ritka, hogy a hason alvóknak napközben fáj a derekuk, hátuk, valamint becsomósodik a gerincük mentén.

Ebben az esetben próbálj ki egy másik pózt, de ha nem megy, válassz magadnak egy lapos párnát, ami nem emeli meg a nyakadat alvás közben. Vannak olyan párnák is, amelyek extra puhák és süppedősek, ezek szintén jó választások lehetnek abban az esetben, ha hason alszol.

Amennyiben háton alszol, és nyakfájással ébredsz…

…teljesen más helyzet áll fenn, mint a feljebb említett esetben. Háton alvás közben ugyanis épp olyan párnára van szükséged, ami megemeli a nyakad, hogy a gerinccel egy vonalban legyen.

 

Gondolj bele, ha túl puha a párnád, akkor a nyak lefelé bicsaklik alvás közben, és a fej teljes súlyát el kell viselnie. Emiatt a nyakcsigolya megfájdul, és fejfájás is előfordulhat.

Háton fekvéshez tehát egy közepesen magas, közepes keménységű párnát kell választanod, ami kellő támasztást ad a nyaknak. Ilyen esetben jó például egy anatómiai párna is, ami a nyaki résznél domború, a fejrésznél pedig homorú; épp ahogyan kell.

Ha biztosra akarsz menni, alvás közben jó ötlet a térdeid alá is egy laposabb párnát csempészni. Ilyenkor ugyanis az történik, hogy háton fekvés közben az ágyéki csigolyákra extra súly nehezedik, ám egy lapos párna kiegyenlíti ezt a terhelést és egyenletesen elosztja a súlyt.

 

Ha oldalt fekszel, és fáj a nyakad reggel, akkor…

…valószínűleg túl lapos vagy épp túl magas a párnád. Jó trükk a prána kiválasztásához, ha leméred a nyakad és a vállad közötti szélességet, ezt a területet kell kitöltenie ugyanis a párnának (magyarul ilyen magas párnára lesz szükséged).

Azonban a dolgot némileg bonyolítja, hogy ha süppedősebb matracod van, akkor magasabb párnára van szükséged, ha pedig kemény, akkor némileg alacsonyabbra. Félkemény matrac esetében, ha nem süllyed le a vállad, akkor a váll-nyak távolsága nagyjából valid, vagyis megadja a párna tényleges magasságát.

Ebben az esetben is érdemes egy laposabb kispárnát helyezni a lábhoz, ilyenkor azonban a térdek közé kell tenni. Ez azért fontos, mert ha az egyik térdkalácsod lecsúszik a másikról, az abnromális testhelyzetet eredményez, ugyanis kifordítja a csípő alsó részét. A párnával pedig ez szerencsére elkerülhető.

 

Néhány végső gondolat

A párnák anyaga szerint is számtalan, különböző alvó alkalmatosság kapható. Máig az egyik legnépszerűbb a memóriahabos párna.

Ha te is kedveled ezt az anyagot, akkor érdemes legalább 50 kilogramm/m-es sűrűségű darabot választani. A hátránya, hogy nem szellőzik jól, így ha izzadósabb vagy, akkor érdemes más után nézni.

A toll/pehely párnák szintén kényelmesek, és jó támasztást adnak a nyaknak, azonban allergia esetén nem javasoltak, ezt ugyanis igencsak kedvelik a poratkák és nem mosható magas hőfokon.

Ebben az esetben magas hőfokon főzhető párát érdemes választani, ezek általában műszálgolyós technológiával készülnek. Szintén stabil, és jó támasztást adnak a nyaknak ráadásul magas hőfokon is kimoshatod őket.

Tipp: memóriahabos és antiallergén párnáinkat a linkre kattintva tekintheted meg.

Következő bejegyzések

A legjobb matracok hátonfekvőknek
Ezek a legjobb matracok hason alváshoz