Biztosan neked is van egy kedvenc alvópózod, amit ha felveszel, egyből mély álomba szenderülsz. Sok esetben a szervezet is jelzi, hogy melyik a legjobb pozíció a számára: refluxosoknak, illetve gyomorsavval küzdőknek példáult a bal oldalt alvás a legmegfelelőbb.
(Ha te oldalt szeretsz aludni, akkor ajánljuk a figyelmedbe a linken található cikket.)
Érdekes, hogy egy tanulmány szerint mindössze a népesség 10%-a fekszik háton, pedig egy csomó előnye van. Nézzük meg, melyek ezek!
A háton fekvés előnyei
A hanyatt fekvés többek között segít a gyomorégésben szenvedőknek, valamint a nyakfájást is jelentősen enyhítheti.
#1 Csökkenti a gyomorégés okozta kellemetlen tüneteket
Amikor hanyatt fekszel, a fej és a mellkas enyhén megemelkedik, így a bal oldalt fekvés mellett ez a legjobb pozíció, ami segít megszüntetni a gyomorégést.
#2 Csökkenti a savas reflux tüneteit is
Amennyiben savas refluxban szenvedsz, szintén a háton alvás az egyik legjobb választás, csupán arra kell odafigyelned, hogy a gyomrod lejjebb legyen, mint a nyelőcsöved. (Ehhez pedig elég egy jó párna.) Így ugyanis az étel és a sav nem tud “felkúszni” az emésztőrendszerben, miközben alszol.
#3 Segít enyhíteni a nyakfájást
Hason fekve a nyak nem lesz egy vonalban a gerinccel, ez pedig reggeli nyakfájáshoz vezet. Háton fekve azonban (ha megfelelő párnád van, ami megtámasztja a fejed), a nyakad egy vonalban lesz a gerinceddel, és nincs extra nyomás, terhelés rajta.
#4 Kisebb nyomás nehezedik a belső szervekre
A hanyatt fekvés nemcsak a gerincnek tesz jót: a belső szerveidre is kevesebb nyomás nehezedik, ha a hátadon alszol.
A háton fekvés lehetséges hátrányai
Ahogy a bevezetőben is írtuk: mindenkinek megvan a kedvenc pozíciója, és a háton fekvés bizony nem való mindenkinek. Ha alvás után az alábbiak közül bármelyiket tapasztalod, érdemes megpróbálkozni egy másik alváspózzal.
#1 Derékfájdalom
Vannak, akiknek egész egyszerűen megfájdul a derekuk attól, ha hanyatt fekve alszanak. Ez akkor fordulhat elő, ha a vállaid és a nyakad egyenes vonalban vannak, viszont a feneked lesüllyed, ezáltal a gerinced alsó része meggörbül.
#2 Alvási apnoe
Ha alvási apnoéval küzdesz, akkor minden bizonnyal te is tapasztaltad már, hogy a háton fekvés kifejezetten súlyosbítja a tüneteket.
Ilyenkor ugyanis előrebukik az állad, ami akadályozhatja a helyes légzést. Ha alvási apnoe esetén mégis háton fekve aludnál, érdemes odafigyelni arra, hogy az állat felfelé fordítva aludj el, ilyenkor ugyanis szabaddá válnak a légutak.
Hogyan válaszd ki a megfelelő matracot?
Az oldal alvókkal ellentétben – akik közül sokan a puhább matracokat részesítik előnyben, hogy enyhítsék a vállakra és a csípőre nehezedő nyomást – a hanyatt fekvők esetében alvás közben egyenletesebben oszlik el a súlyuk.
Háton alvás esetén tehát egy közepesen kemény matrac jó választás, mert megakadályozza, hogy a test nehezebb részei túl mélyre süllyedjenek. Így megakadályozza többek között azt is, hogy a fenék lesüllyedjen alvás közben – ezzel pedig máris kiküszöbölhető a reggeli derékfájdalom.
Persze jogosan kérdezhetnéd, hogy mégis milyen a félkemény matrac. Azonban, mivel az emberek magassága és testsúlya eltérő, ez nagyon emberfüggő. Míg egy kisebb termetű, alig 50 kg-os nőnek a matrac extra keménynek tűnhet, ha te 90 kg-os férfiként kipróbálod ugyanazt a matracot, valószínűleg közepesen keménynek vagy puhának mondanád.
Figyelj oda arra, hogy ne kemény matracot válassz, ez ugyanis nem követi a gerinc rendes görbületét, így feszültséget okoz az alsó csigolyákban. Gondolj csak bele: ha a matrac annyira kemény, hogy nem engedi belesüppedni a feneked, akkor a csípőd magasabban lesz a többi testrészednél, olyan extra nyomást helyezve rá, amit reggel bizony nem köszönsz meg magadnak.
Míg oldalfekvésnél a zónás matracok a nyerőek, addig háton fekvésnél erre nem kell különösebb figyelmet fordítani, csupán arra, hogy a matrac félkemény legyen és természetesen kövesse végig a gerinc vonalát.
Erre a hideghab matracok jelentik a legjobb alternatívát, esetleg ha kedveled a kicsit belesüppedősebb matracokat, akkor egy félkemény memóriahabos matrac is jó megoldás lehet.
A párna is sokat számít
Végül, de nem utolsósorban érdemes néhány szót ejteni a párnákról, egy jó matrac ugyanis mit sem ér jó párna nélkül.
Háton fekvéshez olyan párnát érdemes választani, ami nem túlságosan kemény, hiszen ez megemeli a fejet, ami reggeli nyakfájáshoz vezet. Érdemes kipróbálni az anatómiai párnát, ami megfelelő alátámasztást ad a nyak alsó részének, ugyanakkor a fej hátsó részét nem nyomja fel.