Egy matrac drága és komoly befektetés, ezért biztosan te is azt szeretnéd, ha minél több ideig kiszolgálna. Ehhez viszont el kell sajátítanod azt, hogyan kell egy matracot helyesen tisztítani.
A matracokban poratka, elhalt bőr, testnedv és egyéb szennyeződések lehetnek, épp ezért gyakran kell őket takarítani – különösen akkor, ha allergiás vagy, netán háziállatokat tartasz.
Ezek így meglehetősen rosszul hangzanak, a jó hír viszont az, hogy a matrac tisztítása sokkal egyszerűbb, mint gondolnád. Nézzük is meg!
1. A matrac tisztításához szükséges eszközök
A matrac mélytisztításához több eszközre is szükséged lesz, többek között:
- egy porszívóra kárpitszívós tartozékkal,
- enzimes tisztítószerre vagy folteltávolítós mosogtószerre,
- mosószerre,
- szódabikarbónára,
- tisztító kendőkre,
- és hideg vízre.
2. Mosd ki a huzatot és az ágyneműt
Vedd le a lepedőket, párnahuzatokat és matrachuzatokat, és hagyd, hogy a mosógép tegye a dolgát addig, amíg te kitisztítod a matracot.
Itt pedig álljunk is meg egy kicsit, és tegyük rendbe a 60 fokon vs. 40 fokon mosás közötti félreértéseket. Sokan egyszerűen 60 fokon mosnak, mondván hogy elpusztulnak a baktériumok.
Azonban a mai, modern mosógépekben már a 40 fokos mosás is elég ahhoz, hogy a baktériumokat elpusztítsuk. Ami nagyobb problémát jelent, az a poratka: ezek a ragaszkodó kis lények ugyanis csak 60 fokon pusztulnak el.
Érdemes ebből a bilétára hagyatkozni: ha 60 fok van rajta, akkor mosd 60 fokon, de ha 40, akkor semmiképp se erőltesd a 60-at, maximum 2-3 havonta mosd ki ekkora hőfokon, ennyi is bőven elegendő.
3. Porszívózd ki a matracot
Ez a rész könnyű lesz és egyértelmű: egész egyszerűen fogd a porszívót és a kárpitos tartozékát, és menj vele végig a matrac teljes felületén, beleértve az oldalait is. Fordíts különös figyelmet a varratokra is,hogy a porszívó minden mélyen megbúvó szennyeződést és port kiszedjen.
4. Tisztítsd meg a matracot folteltávolítóval
Itt az ideje a foltok eltávolításának. Figyelj arra, hogy soha ne áztasd be a matracodat, és ne vigyél fel rá közvetlenül vizet vagy tisztítószert. A memóriahabnak például egyáltalán nem szabadna vizesnek lennie, mert tönkreteheti az anyagot.
Hogy pontosan milyen folteltávolítót érdemes használni, az a matrac típusától és a szennyeződéstől is függ.
Biológiai szennyeződések (mint a nyál, az izzadság satöbbi) érdemes enzimes tisztítószert használni. Soha ne fújd a szert közvetlenül a matracra, hanem egy tiszta törtlőre, amivel aztán óvatosan és lassan távolítsd el a foltot.
Ezután egy másik tiszta kendőt márts bele a hideg vizes tálba, alaposan csavard ki, majd töröld ki a tisztítószert.
A lényeg az, hogy minél kevesebb tisztítószerrel és vízzel próbáld meg eltávolítani a foltokat.
Az enzim alapú tisztítószer helyett te is gyárthatsz otthon, házilag hatékony folteltávolító oldatot.
A hidrogén-peroxid és a szódabikarbóna keverékéből például kiváló tisztítószer készíthető: ehhez keverj egy spriccelős flakonba 2,5 dl hidrogén-peroxidot (patikában lehet kapni) és 3 ek szódabikarbónát.
Ha nincs otthon hidrogén-peroxid, használhatsz mosogatószer és hideg víz keverékéből álló folyadékot is, de jó ötlet a hígított 20%-os ecet is.
5. Ha nem tudod kitenni a matracodat a napra és a friss levegőre…
…mert mondjuk zuhog a hó vagy az eső, akkor a szódabikarbóna a legjobb megoldás.
Szórj szódabikarbónát a matrac teljes felületére vékony rétegben, hagyd rajta néhány órát. A szódabikarbóna ugyanis lebontja a savat, és felszívja a maradék nedvességet vagy szagot is.
Minél tovább hagyod a szódabikarbónát a matracon, annál jobban hat.
6. Porszívózz újra
Miután a szódabikarbóna megtette a hatását, alaposan porszívózd ki.
7. Fordítsd meg a matracot
Most, hogy az első oldal makulátlan, fordítsd meg a matracot, és ismételd meg az 1-5. lépést, hogy mindkét oldal egyformán friss és tiszta legyen.
A forgatást természetesen rendszeres időközönként kell elvégezni, akár mélytisztítod a matracot, akár nem.
Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy nagyjából háromhavonta kell megfordítani a matracot, de ez csak a rugós matracokra vonatkozik, mivel azok idővel összenyomódnak. Mivel a matracok egyre speciálisabbak, a legjobb, ha a modell gyártójával egyeztet.
Ezután már csak annyi a dolgod, hogy felhúzd a frissen megszáradt huzatot a matracra és már élvezheted is.
Összegzés
Ahogy láthatod, a matrac tisztítása egyáltalán nem nagy ördöngösség, épp ezért érdemes rendszeres időközönként, például 2-3 havonta elvégezni. Ezzel elkerülheted, hogy megtelepedjenek a különböző baktériumok, valamint eltávolíthatod az olyan foltokat is, mint a vér, a hányás vagy bármilyen más foltot.
Ha pedig épp matracvásárlás előtt állsz, érdemes elolvasnod az ezzel kapcsolatos, részletes útmutatónkat!