Ha az ember pihenni, nyaralni megy, az egyik legfontosabb (már persze a szoba tisztasága mellett), hogy az ágy, a fekhely is kényelmes legyen. Ha a matrac kényelmetlen, az ágynemű pedig nem megfelelő, az nagyon rossz szájízt hagy a vendégben, és a netes értékeléseknek hála villámgyorsan romolhat emiatt a reputációd.
Épp ezért nem mindegy, hogy vendégház/szálloda/hotel tulajdonosként milyen ágyneműt választasz. A kényelem mellett persze az is fontos, hogy tartós legyen és jól bírja a magas hőfokon történő mosást is, így teljesen más szempontokat kell figyelembe venni, mint adott esetben egy otthoni ágynemű kiválasztása esetén.
A cikkben részletesen bemutatjuk, hogy milyen különböző anyagból készült ágyneműk vannak a piacon, és melyek az előnyeik, illetve hátrányaik. Ezek ismeretében pedig már te is ki tudod választani azt, ami a szálláshelyed számára leginkább megfelel.
A pamut lepedő
A leggyakrabban használt szállodai lepedő a pamut, méghozzá azért, mert tartós, jó légáteresztő képességekkel rendelkezik és mindemellett puha is.
A pamut hipoallergén, természetes anyag, így a vendégek nincsenek kitéve olyan veszélyeknek, mint a különböző poratkák miatt kialakult allergiás reakciók.
Gondolj csak bele, milyen kellemetlen lenne az, ha a vendégek arra panaszkodnának, hogy egész éjszaka tüsszögnek és folyik az orruk vagy kipirosodott a bőrük. Ezekre jó megoldást jelenthet a fent említett pamut anyag.
A pamut lepedők ráadásul jobban szellőznek, mint a legtöbb szintetikus anyag, és segítenek elvezetni a nedvességet is, így azoknak is jó választás, akik éjszaka sokat izzadnak.
A könnyű ápolás érdekében gépben moshatók, és minden mosással puhábbak lesznek, így hosszú távon számolhatsz velük.
Azt érdemes tudni, hogy minél hosszabb a pamut szálak hossza, annál jobb minőségű az ágynemű. Az egyiptomi és a Supima pamut a két legjobb minőségű pamut ágynemű, amelyek extra hosszú szálhosszúságú anyagból készülnek.
Szintén jó tudni, hogy a pamut ágyneműk kétféle szövéssel készülnek: szatén és perkál, amelyek tartósságukban és textúrájukban is különböznek.
A szaténban a vízszintes szál egyszer a függőleges fölött, négyszer pedig alatta fut, míg a perkálban minden második szál keresztezi egymást. Ezáltal a szatén puhább, simább és könnyebben ápolható, mint a perkál, ami ezzel ellentétben “ropogósabb”, ugyanakkor a perkál jó légáteresztő képességgel bír és tartósabb is.
A szatén lepedők selymesen sima tapintásúak, és finoman csillognak, ráadásul egyszerű ápolni őket, mivel mosógépben is moshatók és jól állják a gyűrést. A szatén lepedők viszont nehezebbek, mint a perkálból készült anyagok, így jó választás a téli időszakra.
Bár a szatén tartós, idővel hajlamosabb a pattogzásra, ellentétben a perkál lepedőkkel.
A perkál lepedők ezzel szemben könnyűek, ropogós tapintásúak, sima, matt felületűek. Mivel a szövésük szoros, így a szatén lepedőkhöz képest a perkál lepedő tartósabb megoldás lehet, ráadásul a mosás lágyítja az anyagot.
Könnyebb anyag lévén sokkal jobban lélegeznek, így ideálisak a nyári időszakra. A perkál lepedőket lehet mosógépben mosni, azonban nem gyűrődésállóak, ezért érdemes gyakran vasalni őket.
Előnyök
- Tartós és hosszú élettartamú
- Lélegző és nedvességálló
- Idővel lágyul
- A természetes pamut anyag hipoallergén
- Gépben is mosható
- Olcsóbb és luxus változatban kapható
Hátrányok
- Nem minden típus egyforma
- A luxus minőségű pamut kifejezetten drága
Jersey lepedők
A Jersey lepedők pamutból készülnek, azonban különlegesek, hiszen a pamutot úgy szőtték, hogy apró hurkokat hozzon létre a szálak között, amelyek nagyon puha és kényelmes textúrát eredményeznek.
Ezenkívül a magas minőségű Jersey lepedők rugalmasak, így könnyen felhúzhatóak, és nem gyűrődnek olyan könnyen, mint más anyagok. A pamut anyag lélegző, így megfelelő szellőzést biztosít az alváshoz, és nem okoz irritációt a bőrön.
Előnyök
- Puha
- Könnyen felhúzható az ágyra
- Nem gyűrődik
- Jól szellőzik
Hátrányok
- Magas minőségű, emiatt drágább lehet a többi lepedőnél
50% pamut, 50% poliészter pamutvászon lepedők
A pamut puha, ropogós tapintását a poliészter tartósságával kombináló pamut-poli keverék lepedők nagyon tartósak, és mosás után is megőrzik élénk színüket és formájukat.
A keverék pilling-, zsugorodás- és gyűrődésmentes, ezáltal könnyű ápolni és hosszú távon is lehet vele számolni.
A keveréket igen gyakran használják nagy forgalmú szállodák, gyógyfürdők, szalonok és olyan egységek, amelyeknek megfizethető, de minőségi lepedőkre van szükségük.
Az összetételüknek köszönhetően a mikroszálas lepedőkhöz képest a pamut-poliészter keverék lepedők általában puhábbnak és vastagabbnak érződnek.
Előnyök
- Egyesíti a pamut puhaságát és légáteresztő képességét a poliészter tartósságával.
- Nem zsugorodik, nem gyűrődik és mentes a pillingektől (a pillingek a lepedőkön kialakuló apró göböcskék).
- Könnyebben karbantartható, mint a 100% pamut lepedők.
- Megfizethetőek.
Hátrányok
- Részben szintetikus anyagokból készül.
- Könnyebben foltosodik, mint a 100% pamut lepedők.
Mikroszálas ágyneműk
A mikroszálas lepedők szorosan szőtt, vékony szintetikus szálakból készülnek, amelyek miatt nagyon tartós és puha anyagúak, ugyanakkor megfizethetőek is.
A mikroszálas szállodai lepedőket könnyű ápolni, mosógépben is moshatók, és tartósan élénk marad a színük, még gyakori mosás mellett is.
A mikroszálas lepedőket a pamut és poliészter-pamut anyagokkal ellentétben szálszám helyett GSM-ben (gramm per négyzetméter) osztályozzák.
A GSM a szövet súlyát vagy vastagságát írja le, és minél magasabb a GSM, annál tartósabbak a lepedők. A mikroszálas lepedők 90 GSM-től már jónak számítanak, ezek könnyűek és tartósak, míg a 120-as GSM-mel rendelkező anyagok már nagyon puhák, de nehezebbek.
Előnyök
- Könnyű, mégis tartós
- Puha tapintású
- Megfizethető
- Tartja a színét
- Gyűrődésmentesen mosható
Hátrányok
- Szintetikus anyagból készült
- Nem nedvszívó
- Megtartja a hőt
- Általában alacsony hőmérsékleten kell mosni a károsodás megelőzése érdekében, így viszont jó táptalajt biztosít a poratkáknak.