Ha reggelente te is tüsszögsz, viszket a szájpadlásod és folyik az orrod, akkor előfordulhat, hogy poratka allergiával küzdesz.
Mivel a párnáid és paplanjaid hemzsegnek a poratkáktól, amelyek allergéneket termelnek, így a tünetek leginkább reggel és este jelentkezhetnek.
Ugyan a rendszeres és alapos tisztítás segít elpusztítani ezeket az élősködőket, allergiásként az sem mindegy, hogy milyen töltetű párnát és paplant vásárolsz magadnak.
De mi is okozza a poratka allergiát?
Általánosságban véve az allergiát olyan allergének okozzák, amelyek heveny, gyulladásos reakciót váltanak ki a szervezetedben. Ezek az allergének bármik lehetnek: például a földimogyoró és a különböző magvak, diófélék, valamint a pollenek, a penész és a por.
Ezekre az anyagokra az ember szervezetének nem szabadna téves reakciót adnia, azonban a jelenlegi életmódunk miatt az immunrendszer annyira túlpörgött, hogy sokszor természetes, ártalmatlan anyagokat is fenyegetésnek tekint.
Előfordulhat, hogy az életed során többször is érintkezel allergénekkel anélkül, hogy bármilyen tüneted lenne. Viszont a szervezeted egyik pillanatról a másikra úgy dönthet, hogy innéttől kezdve például a poratka fenyegetést jelent számára.
Ilyenkor pedig a szervezet lényegében túlreagálja, és antitesteket fejleszt, amelyek kiváltják az allergiás reakciót.
Kicsit tisztázatlan, hogy egyes embereknél miért alakulnak ki bizonyos allergiák. Lehet, hogy a szüleidtől örökölted, de az is előfordulhat, hogy teljesen spontán módon alakul ki, majd kis idővel el is múlik.
A poratka allergia
A poratkák apró, körülbelül negyed milliméteres teremtmények, amelyek sötét és párás helyeken érzik jól magukat.
Ezért szeretik a paplanokat és párnákat, ahol rengeteg elhalt hámsejt található, amelyekből táplálkozhatnak. És bizony rendesen vonzza is őket, hiszen az ágyban akár 10 milliós poratka populáció sem ritka.
A poratkák ürüléke pedig olyan allergént termel, amire az emberek különösen érzékenyek, és amelyet alvás közben nagyon könnyen be tudsz lélegezni. Ez pedig különböző tüneteket okoz.
A poratka allergia tünetei
A poratka allergia tünetei hasonlóak a szénanáthához, de egész évben jelentkezhet.
Ilyen tünetek lehetnek
- a viszkető, vörös vagy könnyező szemek,
- az orrfolyás,
- az orrdugulás,
- az orrviszketés,
- a tüsszögés,
- a köhögés,
- a nehézlégzés vagy fulladás.
A poratka allergia azonban okozhat különböző bőrtüneteket is, mint a csalánkiütés vagy az ekcéma. Így, ha ezeket tapasztalod, érdemes elgondolkodnod az antiallergén paplanokon és párnákon.
Hipoallergén vagy antiallergén? Mi a különbség?
Érdemes tudni, hogy az antiallergén párna olyan anyagból készül, amely nem okoz allergiás reakciót.
A hipoallergén párna anyaga pedig megakadályozza az allergének behatolását a párnába, így ez utóbbi jobb választás lehet.
Tipp: Hatékony védelmet nyújthatsz, ha a kettőt kombinálod, vagyis az antiallergén párnához hipoallergén párnahuzatot választasz.
Milyen gyakran kell lecserélni az ágyneműt allergiásként?
Mint oly sok mindent, a paplan és párna cseréjét is sokszor tovább halogatjuk, mint kellene.
Ökölszabályként a szakértők azt javasolják, hogy a párnát kétévente egyszer, a paplant pedig ötévente egyszer érdemes lecserélni.
Így többek között nemcsak a poratka allergiától szabadulhatsz meg, de a merev, fájó nyaktól és a háttól is, hiszen egy-két év után a párnák már jelentősen veszítenek a tartásukból.
Ilyen ágyneműt érdemes választanod, ha poratka allergiád van
Sokan tévesen azt gondolják, hogy allergiásként arra kell figyelni, mivel töltik meg a párnákat. Azonban hidd el, hogy a poratkákat abszolúte nem érdekli az, hogy a párnát mivel töltötték meg.
Sokkal fontosabb a párnák külső anyaga és az, hogy milyen gyakran és hogyan tisztítod őket.
Olyan ágyneműt kell tehát választanod, amelyeket minimum 60°C-os vagy annál magasabb hőmérsékleten is lehet mosni.
Ha ugyanis legalább havonta egyszer magas hőmérsékleten kimosod az ágyneműt, akkor már rengeteget tettél azért, hogy a fekhelyed mentes legyen a poratkától és annak ürülékétől.
Sajnos a 100% selyemmel vagy más természetes anyaggal, például kasmírral vagy tollal töltött párnák és paplanok nem moshatók 60°C-on. Azonban további nehézség hogy például a szintetikus szövetek és töltelékek általában túl melegek az ekcémások számára.
Épp ezért olyan természetes töltelékek közül érdemes választani, mint például a pamut, a gyapjú vagy a bambuszpehely.
Az allergia megelőzésének egyéb módjai
Bár a megfelelő ágynemű vásárlása és ápolása az egyik legjobb módja az allergiás reakciók megelőzésének, rengeteg más módszer is van, amivel csillapíthatod a tüneteket.
Sajnos a háziállatokon rengeteg a poratka, így ha bent tartózkodnak, akkor a legjobb, ha lesz nekik egy jól elkülönített helyük. De ami nagyon fontos, hogy semmiképp sem engedheted őket fel az ágyba.
Lehetséges, hogy nem poratka allergiával, hanem egy szintén nagyon hasonló tüneteket okozó pollen allergiával küzdesz. Amennyiben csak időszakosan jelentkeznek a tünetek, például tavasszal és nyáron, télen pedig nem, akkor érdemes kivizsgáltatni magad (bár ezt egyébként is nagyon ajánljuk, mielőtt még bármit lépnél).
Speciális, allergia elleni légtisztító készülékeket is vásárolhatsz, amelyek eltávolítják a levegőben lévő részecskéket, és segítenek csökkenteni a tüneteket, azonban ezeknek az ára sokkal borsosabb, mint egy új ágynemű, és kevésbé hatékony.