Párna

Hogyan válaszd ki a legjobb párnát?

Hogyan válaszd ki a legjobb párnát?

Ha akár csak tíz percet is böngésztél már a neten, új párnát keresve, észrevehetted, hogy rengeteg opció van. Kispárna, félpárna, nagypárna; memóriahabos vagy poliésztergolyós; antiallergén vagy hagyományos… és a sort még hosszasan folytathatnánk.  De honnan tudhatod, hogy melyik a legjobb párna a számodra?

Hogyan válaszd ki a tökéletes párnát?

Kezdjük is az alapoktól.

A nap végén, amikor hulla fáradtan hazaérsz a munkából és ledőlsz aludni, a párnád egyik legfontosabb feladata az, hogy kellő alátámasztást nyújtson a nyaknak.

Az alátámasztás pedig nem feltétlenül jelent egyet azzal, hogy a párna pihe-puha. Sokkal inkább arra kell gondolni, hogy a párnának semleges helyzetben kell tartania a fejet, a nyakat és a gerincet, valamint támogatnia kell a gerinc természetes görbületét.

Ez az alátámasztás nemcsak a nyaki fájdalmakat enyhíti, hanem az egész testében enyhíti a nyomást.

 

Tipp: a gerinced akkor van optimális helyzetben, ha a füled egy vonalban van a válladdal, az állad pedig a szegycsontoddal.

Azonban, ami igazán trükkös, hogy a különböző alváspozíciókhoz más és más típusú párna illik.

Mielőtt még ezeket bemutatnánk, fontosnak tartjuk megemlíteni azt, hogy bár a párna az egészséges testtartást hivatott fenntartani, ugyanígy figyelni kell arra, hogy megfeleljen a személyes preferenciáidnak is.

Vagyis, ha neked antiallergén, pamut párnára van szükséged, akkor meg kell találni a közös halmazt, ami egyaránt támogatja a tartásod, és megfelel az igényeidnek.

Most, hogy ezeket a fontos tudnivalókat tisztáztuk, nézzük is meg, hogy milyen párnák szükségesek a háton alvóknak.

A legjobb párna háton (hanyatt fekve) alváshoz

Az egészséges testtartáshoz, a háton alvóknak, közepes magasságú és közepes keménységű párnára van szükségük. Emellett a háton alvók számára különösen előnyösek lehetnek a memóriahabbal töltött párnák.

És hogy miért éppen ezek a paraméterek a legideálisabbak? Nézzük meg picit részletesebben.

  • Közepes magasság – A közepes magasság segít enyhíteni a nyakra és a vállra nehezedő nyomást, mivel egyfajta “puha puffert” biztosít közötted és a matrac között. Ha ugyanis a párnád túl magas, a fejed felfelé hajlik majd, ha pedig lapos, akkor túlságosan alacsonyan van. Mindkét helyzetben a végeredmény: fájó, csomós nyak, és tompa fejfájás.
  • Közepes keménység – A közepes keménységű párna kellőképpen megtámasztja a fejét ahhoz, hogy a gerinccel egy vonalban legyen, és biztosítja, hogy a párna ne lapuljon le az éjszaka folyamán. Ha a párnád túl puha, akkor valószínűleg elveszíti az alakját a fejed súlya alatt.
  • Memóriahab – A memóriahab kényelmesen körbeöleli a nyakat háton fekvés közben, és igazodik annak vonalához.

A legjobb párna oldalt alvóknak

Az egészséges testtartás megőrzése érdekében az oldalt alvóknak magas fekvésű, keményebb alátámasztású, puha párnára van szükségük.

  • Magas párna – A legfontosabb, hogy egy magasabb profilú párna feljebb támasztja meg a fejet, így segít abban, hogy a gerinc egyenes vonalú maradjon. Ezen túlmenően a magas párna enyhíti a vállban lévő nyomást, és gondoskodik arról, hogy ne a vállra nehezedjen a testsúly. Ha éjszaka, főleg elalvás előtt gyakran érzed a vállad kényelmetlenül, vagy nyomja a matrac, akkor valószínűleg túl alacsony a párna.
  • Kemény alátámasztás – A közepesen kemény alátámasztású párnák segítenek abban, hogy a fejet és a nyakat megtámasztva éjszaka egy vonalban legyen a gerinc. Ha ugyanis túl puha a párna alátámasztása, a fej fokozatosan süllyed, és reggel merev nyakra ébredsz.
  • Puha és formázható – A magas, ugyanakkor kemény alátámasztású, puha párnák könnyen formázhatóak, így oldalt fekve könnyedén benyúlhatsz alá a kezeddel.

A legjobb párnák hason alvóknak

A hason fekvés kicsit talán kilóg a sorból,  hiszen ezt a pozíciót a szakemberek szerint a legjobb elkerülni, mivel a többivel ellentétben nagyobb a kockázata annak, hogy megerőlteted a nyakad, és aránytalanul nagy súly nehezedik a hasra is.

Mégis van, aki egész egyszerűen képtelen máshogy aludni. Azonban a pozíció okozta kellemetlenségeket könnyen enyhítheted egy jól kiválasztott párnával.

A legjobb megoldás egy alacsonyabb, puha alátámasztású, és alapvetően puha párna, ami nem nyomja fel a fejet, és minél inkább “belesüppedsz”.

  • Alacsony magasság – A gerinc megfelelő ívének megtartása érdekében a hason alvóknak alacsony magasságú párnára van szükségük. Ha a párnád akár csak egy kicsit is túl magas, akkor a fejed felfelé hajlik, és az egész testtartásodra rossz hatással lesz.
  • Puha alátámasztás – A puha alátámasztású párnák kényelmes puffert képezenek a matrac és a fejed között, valamint biztosítják, hogy a fej ne legyen túlságosan megtámasztva. Minél keményebb ugyanis a párna, annál valószínűbb, hogy a nyak reggelre megfájdul.
  • Puha anyag – A hason alvók számára az egyik legideálisabb a régi, klasszikus, tollal bélelt párna. Hogy miért? Mert a toll rendkívül könnyen összenyomható, nagyon puha, és teljes mértékben formálható. Így alvás közben a párna alá tudsz nyúlni, vagy átöleteheted ahelyett, hogy a karodon feküdnél.

Összegzés

Végezetül pedig még egy gondolat a természetes prefenciákról. Amennyiben poratka allergiád van, mindenképp antiallergén párnát érdemes választani. Ha pedig hason szeretsz aludni, semmiképp se válassz anatómiai párnát, ezek ugyanis csak oldalt és hanyatt fekvéshez ajánlottak.

A paplan-párna webshopjában különböző típusú párnáink közül válogathatsz, ahol te is megtalálhatod a számodra legink

Következő bejegyzések

Melyik a legjobb matrac? Milyen matracot vegyek?
Mit tehetünk a jobb alvás érdekében?