Szegény ágyneműhuzat sok esetben háttérbe szorul a matrac és a párna mögött. Pedig egy rosszul kiválasztott huzat is képes tönkretenni az alvásélményt, nem is beszélve a szoba dizájnjáról.
Amennyiben tehát befektettél egy jó párnára és egy matracra (mert ezek bizony igenis hosszú távú befektetések), akkor időt és energiát kell fordítanod az ágyneműhuzat kiválasztására is.
Hogy melyik a legjobb matrac és a legjobb párna, arról már írtunk bővebben (ezeket a linkre kattintva olvashatod el). Most azonban nézzük meg, hogy milyen egy igazán szuper ágyneműhuzat!
Milyen az érzése és tapintása?
A matrac egyértelműen kényelmi funkciót használ, a gerincünkre, hátunkra van hatással, míg a párna a fej megfelelő alátámasztását hivatott elvégezni. Igen ám, de mi a helyzet akkor a huzattal?
A huzat teljesen más érzékszervekre hat: a bőrünkhöz ér, így fontos, hogy olyan anyag legyen, aminek nincs idegen érzete, ami úgy érzed, hogy rád simul és körbeölel. Az ágyneműhuzat épp ezért nagy hatással van arra, hogyan is alszol este, hiszen a rosszul megválasztott huzat miatt akár egész éjjel forgolódhatsz. (Akkor pedig hiába a jó minőségű matrac és párna.)
A különböző szövetek és anyagok más és más tulajdonságokkal rendelkeznek, épp ezért más-más érzetet is adnak.
Nézzük meg, milyen szövésű anyagok vannak és hogy melyiket kinek ajánljuk.
Az ágyneműhuzat anyaga és szövése
Alapanyag szerint az ágyneműhuzat lehet:
- 100% pamut,
- pamut-műszál keverék (polipamut),
- lenvászon,
- selyem,
- és mikroszálas poliészter is.
Minél természetesebb az anyag, annál jobb, ezért mi a 100%-os pamutot vagy a lenvásznat javasoljuk.
A pamut egyrészt remekül felszívja az éjszaka során keletkezett nedvességet, természetes anyagának köszönhetően pedig bőrbarát, és könnyen tisztítható. Ezen túlmenően segít szabályozni a testhőmérsékletet is, jól szellőzik, így télen és nyáron is jó választás.
Szövése szerint nálunk három különböző pamut ágyneműhuzat kapható:
- szatén,
- krepp,
- és flanel.
Szatén ágyneműhuzat
A szaténszövésű lepedők puha, nagyon finom szövésű, enyhén selymes anyagok, ugyanakkor rendkívül sima tapintásuk van. Épp ezért ezt a szövést gyakran használják luxus ágyneműk esetében.
A szatén lepedők jellegzetesen hűvös tapintásúak és magas minőségűek, legalábbis a 100% pamutból készült változatok.
Krepp ágyneműhuzat
A krepp anyagú ágyneműhuzat jó választás lehet például szállodákba, vendégházakba, hotelekbe is hiszen könnyen kezelhető és nem kell (sőt nem is ajánlatos) vasalni. Elég csak lehúzni, kimosni és már mehet is vissza. Mindemellett a krepp olcsó, strapabíró anyag.
Flanel ágyneműhuzat
A flanel pamut lepedő tipikusan az őszi-téli időszakban ajánlott, hiszen nagyon meleg érzést nyújt. Emellett puha, és jó nedvszívó képességekkel is rendelkezik. Vastag anyaga miatt igazán időtálló befektetés.
Ezeken kívül a piacon találhatóak még
- twill,
- jacquard,
- jersey,
- perkál
- és waffle (azaz darázsszövet) szövésű huzatok is.
Szálszám
A szálszám a szövetben található szálak számát hivatott jelezni, egy négyzethüvelyk területen. Ezt nem minden esetben adják meg, Európában leginkább az északi országokban, illetve az USA-ban elterjedt.
Mindenesetre jó tudni, hogy a szálak száma nagymértékben befolyásolja a huzatok tapintását és minőségét. Természetesen minél magasabb ez a szám, annál simább, annál puhább érzetet ad.
150 szálszámtól felfelé már jó minőségű termékek kaphatóak, azonban az igazi luxus 500 szálszámtól kezdődik. 800 szálszámtól azonban már nagyon merevvé válik a huzat, így nem érdemes ekkora értéket választani.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a magas szálszám nem jelent önmagában jó minőséget, hiszen készülhet rossz minőségű pamutból, magas szálszámú, de gyér huzat is.
Az anyag vastagsága
Az anyag vastagsága szintén nem elhanyagolható tényező, ezeket gr/m2-ben adják meg.
Amit érdemes tudni, hogy 100×100 cm-es darabokra vetítve adják meg az értékeket, a minőségibb darabok pedig 120 gr/m2-től indulnak. Minél magasabb a szám, annál nehezebb maga az anyag, ugyanakkor strapabíróbb is.
Záródás szerint
Szintén csak érintőlegesen említjük meg, hiszen valaki a gombosat, valaki a cipzáras ágyneműhuzatot kedveli.
Nálunk, Magyarországon 3 különböző típus van forgalomban:
- a gombos,
- a cipzáras,
- és a bújtatós ágyneműhuzat.
A szállodák, hotelek körében az egyik legkedveltebb a cipzáras típus, hiszen ez gyorsan cserélhető, ugyanakkor nem bújik ki a paplan, sem a párna.
Mikor melyik a legjobb ágyneműhuzat?
Ősszel és télen a krepp, de még inkább a flanel ágyneműhuzatokat érdemes választani, nyáron pedig a hűvösebb tapintású szatén lehet a nyerő döntés.
Színben törekedj inkább arra, hogy olyan semleges árnyalatokat válassz, mint a fehér, a szürke vagy a bézs, ami bármilyen falhoz jól mutat, ráadásul nyugodttá teszi az alvást.
- A fehér megnyugtató érzést ad és újszerűnek hat,
- a bézs szín szintén nyugtató hatású és bármilyen falhoz passzol,
- a világosszürke kényelmes alvást biztosít, izzadósoknak kifejezetten jó választás lehet, hiszen hűvösebbé teszi a szobát,
- a melegebb árnyalatok mint a piros, narancssárga vagy sárga pedig elősegíti a vidám, könnyű ébredést.